Gurudżi prowadzi Powitania Słońca

[expand title=”Tłumaczenie wstępu (rozwiń)” swaptitle=”Tłumaczenie wstępu (zwiń)” alt=”Tłumaczenie wstępu”]

Poniższy film NIE jest Filmem Instruktażowym.

Jest on przeznaczony do celów edukacyjnych, artystycznych i duchowych. To demonstracja niezwykle zaawansowanej i intensywnej praktyki Jogi nauczanej przez Mistrza Asztangajogi, Śzri K. Pattabhi Joisa dla sześciu bardzo doświadczonych uczniów.

Film nie służy temu, by przy jego pomocy trenować. Poziom Jogi w nim pokazany nie powinien być naśladowany przez osoby inne niż wykwalifikowani specjaliści, a jeśli ktoś naśladuje, czyni to na własne ryzyko.

Osoby powiązane z produkcją tego filmu mają nadzieję, że Cię on zainspiruje, a jeśli chcesz cieszyć się praktykowaniem Jogi, zachęcają Cię do robienia tego pod okiem odpowiedniego instruktora.

Wideo zostało nakręcone 17 i 18 listopada 1993r. w Los Angeles w Kaliforni.

Oferujemy naszą głęboką wdzięczność i miłość dla Śzri K. Pattabhi Joisa za jego poświęcenie w utrzymaniu i przekazywaniu tej metody Jogi.

[/expand]

Od lewej: Karen Haberman, Richard Freeman, Tim Miller, K. Pattabhi Jois, Chuck Miller, Eddie Stern, Maty Ezraty.

[jwplayer config=”646×480″ mediaid=”1316″]

Trzy rzeczy najbardziej zwróciły moją uwagę:

  1. Liczenie długich oddechów. Powitanie Słońca A: ok 1min30s, Powitanie Słońca B: ok 2min. Doskonałe. Dziś już niewielu nauczycieli zachowuje ten rytm. Ogólne przyspieszenie dosięgnęło nawet jogi. Wnuk Gurudżiego wyrabia się w krótszym czasie (10min) z większą liczbą Powitań Słońca (5*A po ok 50s i 3*B po ok 1min30s).
  2. Przejścia panćza->śzat przez Ćzaturangę. Wariant trudniejszy do wykonania niż przejście bezpośrednie. Kiedyś próbowałem w ten sposób ćwiczyć wzorując się na filmikach, ale zaprzestałem. Nikt wokoło tego nie praktykował, uznałem więc, że to fanaberia, sztuka dla sztuki. Ale może jest w tym jakiś głębszy sens (wzmocnienie ramion?). Na filmie: 3:30 (Maty Ezraty), 4:53 (Maty Ezraty i Chuck Miller).
  3. Ćzaturanga z mocno ugiętymi łokciami powyżej pleców. Tutaj też mam zamieszanie. Jedni nauczyciele twierdzą, że tak może być, inni – że należy utrzymywać łokcie pod kątem prostym, jeszcze inni (David Keil), że “there’s no perfect chaturanga”.

Nagranie całej Pierwszej Serii jest dostępne na YouTube:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *